Lnx Music Player

Lnx Music Player je přehrávač souborů MOD pro počítač Element ZX. Je kompatibilní s Amiga ProTracker 2.3, tedy přehrává standartní čtyř kanálové MOD soubory přehratelné na reálném počítači Commodore Amiga. Přehrávač používá vlastní engine takže k přehrávání modulů nevyužívá General Sound. K přehrávání využívá SoundDMA (SDMA) v počítači Element ZX.

Jako doplňkové funkce si můžeme nechat zobrazit obrázky, hlasitostní sloupec nebo notové sloupce.

  • Obrázky – Obrázky jsou ve formátu 320×120 px (režim pixelu 2:1), HAM8 režim. Generátor těchto souborů pro Windows bude brzy ke stažení. Ty poté lze přidávat do složky „/LNXMP/DT/“. Při přehrávání jsou náhodně vybírány v rozsahu 0-255. Pokud ale ve složce najde obrázek se stejným jménem jako je přehrávaný modul, zobrazí se ten.
  • Hlasitostní sloupec – Zobrazuje hlasitost jednotlivých kanálů. Jako zdroj hlasitosti se používá hardwarová hlasitost kterou může poslechově zkreslovat hlasitost vlastního samplu.
  • Notový sloupec – Jsou to jednotlivé noty v rozsahu MOD souboru, tedy třech oktáv. Také je zkreslen vlastní frekvencí samplu.

Vlastnosti:

Oproti přehrávači pro Commodore Amiga má několik režimů Sterea. Na výběr máme:

  • Mono – sloučení všech kanálů do jednoho
  • Stereo – rozprostření kanálů dle jejich pozice, vhodné pro sluchátka
  • Amiga – rozprostření kanálů stejně, jako to má počítač Commodore Amiga.
  • Sample – rozprostření podle jednotlivých samplů. Díky tomuto režimu je každý sampl vždy na stejném místě.

Omezení:

Jisté omezení však má. Nepřehraje MOD soubory nepocházející z ProTracker 2.3. Potíže můžou také nastat u novějších MOD souborů které využívají časování CIA, nemusí hrát úplně správně. CIA sice přehrávač umí, ale dodržet přesné časování je zatím obtížné.

Snad bude vyřešeno v nějakém příštím Update přehrávače.

Přejít nahoru